I'm Alive!
I apologize for disappearing for a while. We had a bug passing through our house, and I was the most recent victim. I am feeling better now. I will continue blogging in the next few days. Thanks for being patient!
Harmons Coupon Matchups 8/31 thru 9/6

Watermelon $0.19/lb
Corn on the Cob $0.25 each
Hass Avacados $1.50 each
Pineapple $0.88/lb
USDA Choice Rib Eye Steak $4.99/lb
Ground Beef Patties, 5 lb. $9.99
Boneless Skinless Chicken Breasts $1.99/lb
Chicken Sausage $2.49/lb
Chicken Drumsticks and Thighs $0.99/lb
Pork Picnic Roast $1/49/lb
Snow Crab Clusters $5.99/lb
Mission Flour Tortillas, 28 oz. $2.99
Use .75/1 SS 8/9 (9/20)
Final Price: $2.24
Red Baron Pizza $3.00
Lays Potato Chips 10.5-11 oz. $1.99
Nabisco Crackers 7-10 oz. $1.66
Use .75/2 SS 8/23 (10/4)
Final Price: $1.28
Home Pride Bread, 20 oz. $1.50
Harmons Buns 8 ct. $0.88
Nalley Pickles 46 oz. $2.50
Use $1.50/1 SS 8/23 (10/31)
Final Price: $1.00
Coke Products, 12 pack $2.60
Requires In Ad Coupon
CASE LOT SALE- 8/31 through 9/20
Western Family Tuna, 5 oz $0.55
Campbells Spaghetti or Spaghetti O's, 14.75 to 15 oz $0.59
Western Family Corn, 14.5 to 15.25 oz $0.50
Western Family Green Beans, 14.5 to 15.25 oz $0.50
Western Family Tomato Sauce, 8 oz $0.20
Western Family Canned Tomatoes, 14.5 oz $0.59
Western Family Chili, 15 oz $1.00
Western Family Applesauce, 15 oz $0.69
Campbells Cream Soup, 10.75 oz $0.89
Campbells Soups, 10.75 oz $0.69
Chef Boyardee Canned Pasta, 15 oz $1.00
Use $0.35/3 SS 8/2 (9/12)
Fnial Price: $0.89
Western Family Tomato Paste, 6 oz $0.39
Libby's Vegetables, 14.5 to 15.25 oz $0.59
Ragu Pasta Sauce, 16 to 26 oz $1.50
Use .30/1 RP 8/2 (9/27)
Final Price: $1.20
Taco Bell Refried Beans, 16 oz $0.69
Western Family Flour, 25 lb $7.99
Krusteaz Pancake Mix, 10 lb $6.99
Western Family Bread Flour, 25 lb $8.99
Western Family Sugar, 25 lb $10.99
Jiffy Corn Muffin Mix, 8.5 oz $0.50
Jiffy Muffin Mix, 6.5 to 7 oz $0.59
Western Family Evaporated Milk, 12 oz $0.79
Morton Salt, 26 oz $0.50
Western Family Macaroni & Cheese, 5.5 to 7.5 oz $0.33
Captain Crunch Cereal, 15 to 16 oz $1.00
Quaker Oatmeal Squares, 16 oz $1.00
Quaker Instant Oatmeal, 10 ct $1.00
Quaker Chewy Granola Bars, 10 ct $1.00
Nissin Top Ramen, 3 oz $0.16
Western Family Long Grain Rice, 20 lb $9.99
Western Family Ketchup, 24 oz $1.00
Idahoan Instant Potatoes, 4 oz $1.00
Simply ASian Rice Bowls, 2.5 oz $1.00
Keebler Honey Graham Crackers, 32 oz $3.50
Miller Honey, 22 to 24 oz $4.50
Morning Moo's Pwdered Milk, 64 oz $7.99
Wheat Pails, 45 lb $15.99
Morning Moo's Honey Powder, 48 oz $8.49
Morning Moo's Egg Pwder, 36 oz $13.99
Beef or Chicken Bits, 40 oz $8.99
Morning Moo's Vegetables, 16 to 20 oz $8.99
Morning Moo's Chicken Vegetable Soup, 60 oz $10.99
Morning Moo's Potato Soup, 59 oz $10.99
Morning Moo's Orange or Apple Delight $8.99
Rolled Oats Pail, 23 to 25 lb $17.99
Meadow Gold Yogurt, 6 oz $0.44
Gold N Soft Margarine, 45 oz $1.50
Western Family Yogurt Smoothie, 10 oz $0.88
Mountain High Yogurt, 32 oz $2.00
Use .50/1 SS 8/2 (9/30)
Final Price: $1.50
Western Family Orange Juice, 64 oz $1.66
Marie Callenders Dinners, 13 to 21 oz $1.66
Pictsweet Frozen Vegetables, 14 to 16 oz $0.69
Michelina's Entrees, 8 to 10 oz $1.00
Budget Gourmet Meals, 4.5 to 11.5 oz $1.00
Banquet Pot Pies, 7 oz $0.69
Banquet Dinners, 5 to 12 oz $1.00
Western Family Steam-Its, 12 oz $1.00
Old Orchard Frozen Juice, 12 oz $1.00
Contessa Stir Frys, 22 to 24 oz $4.99
Western Family Apple Juice, 64 oz $1.25
Mount Olympus Water, 1 Gallon $1.00
Western Family Vegrtable or Tomato juice, 46 oz $1.25
Quilted Northern Bath Tissue, 12 Double or 9 Mega Rolls $5.99
Use $1/1 RP 7/26 (9/13)
Final Price: $4.99
Purex Laundry Detergent, 50 oz $2.50
Use .35/1 SS 8/16 (10/31)
Final Price: $2.15
Labels: Harmons Deals
Walmart Coupon Matchups Updated 8/26
Keep in mind that Wal-Mart pricing can vary by region and can even by store. Also remember that you can print most online coupons twice. Are you a Newbie to couponing and want some info on how to get started? Click HERE. Need help understanding the abbreviations and lingo? Click HERE for a reference sheet.
FOOD
*NEW* Coffeemate Sticks original flavor .98
Use: Nestle Coffee-Mate Stick Pack Carton, BOGO FREE, up to $1.29 (11-9-09) RP-8/9
Final Price: .49
*NEW* Coffeemate Sticks Vanilla flavor $1.24
Use: Nestle Coffee-Mate Stick Pack Carton, BOGO FREE, up to $1.29 (11-9-09) RP-8/9
Final Price: .62
*NEW* Extra 3-pack $1.50
Use $1/1 SS-7/12 (10/12)
Final Price: .50
*NEW* McCormick Black Pepper $1.46
use: McCormick Black Pepper .75/1 (8-31-09) RP-5/10
final price: .71
*NEW* Skippy 18 oz $2.14
Use .75/2 RP-8/2 (9/27)
Final price: 1.76
*NEW* Nalley 16 oz. sandwich stacker pickles $2.08
Use $1.50/1 SS 8/23 (10/31)
Final Price: $0.58
Heinz 57 10 oz. $3.76
Use $1/1 (8-29-09) SS-5/17
Final Price: 2.76
Yoplait FiberOne Yogurt $2.08
Use $1/1 HERE
Final Price: $1.08
Welch's Grape Jelly $1.86
Use ./75/1 HERE
Final Price: $1.11
Del Monte Fruit Chillers $2
Use $1/3 HERE
Final Price: $1.66
Kellogg's Fruit Snacks $2.00
Use $1/2 Kelloggs 8/2 (9/27)
Final Price: $1.50
Philadelphia Cream Cheese $1.58
Use $1/2 RP 8/9 (9/15)
Final Price: $1.08
Betty Crocker Frosting $1.44
Use .50/1 SS 8/9 (10/3)
Final Price: $0.94
Eggo Waffles $1.50
Use $1/2 Kellogg's 8/2 (9/27)
Final Price: $1.00
Nabisco Crackerfuls $2.50
Use $1/1 SS 7/12 (10/11)
Final Price: $1.50
Knorr Sides With Veggies $1.25
Use .75/2 RP 8/2 (9/27)
Final Price: $0.95
Frosted Mini Wheats $2.00
Use $1.50/2 HERE
Final Price: $1.25 each
Kraft Jell-O Gelatin Mix $0.50
Use .50/2 SS 7/26 (9/30)
Final Price: $0.50 for 2
Pringles $1.00
Use $1/2 P&G 8/2
Final Price: $1.00 for 2
Bumble Bee Tuna pouch 2.5 oz $1.14
Use $1/1 SS-6/14 (9/30)
Final Price: $0.14
Bumble Bee Tuna pouch 5 oz $1.27
Use $1/1 SS-6/14 (9/30)
Final Price: $0.27
Del Monte Fruit Natural Cups $1.47
Use $1/2 RP 7/12 (9/6)
Final Price: $0.97
Wacky Mac $1.26
Use $1/2 SS 5/10 (12/31)
Final Price: $0.76
Chef Boyardee $0.88 (on Rollback)
Use $0.35/3 SS 8/2 (9/12)
Final Price: $0.75 each
DariGold Sour Cream, 16 oz. $1.26
Use .40/1 SS 6/14 (9/1)
Final Price: $0.86
Tyson Skillet Creations- $5.00
Use 1 on 1 HERE and SS 7/26 (10/26)
Final Price: $4.00
Dole Pineapple, 20 oz.- $1.08
Use $0.5o on 2 SS 6/28 (expires 9/30)
Final Price: $0.83
Extra or Wrigley's Gum, 3 pack- $1.98
Use $1 on 1 SS 7/12 (expires 10/12)
Final Price: $0.98
Wanchai Ferry Frozen Dinner Kit- $6.00
Use $2 on 1 SS 7/12 (expires 9/5)
Final Price: $4.00
Bumblebee Tuna Salad Kits $1
Use $1 on 2 HERE (must become a fan on Facebook)
Final Price: $0.50
Uncle Ben's Ready Rice- $1.58
Use $1 on any 2 HERE
Use: Nestle Coffee-Mate Stick Pack Carton, BOGO FREE, up to $1.29 (11-9-09) RP-8/9
Final Price: .49
*NEW* Coffeemate Sticks Vanilla flavor $1.24
Use: Nestle Coffee-Mate Stick Pack Carton, BOGO FREE, up to $1.29 (11-9-09) RP-8/9
Final Price: .62
*NEW* Extra 3-pack $1.50
Use $1/1 SS-7/12 (10/12)
Final Price: .50
*NEW* McCormick Black Pepper $1.46
use: McCormick Black Pepper .75/1 (8-31-09) RP-5/10
final price: .71
*NEW* Skippy 18 oz $2.14
Use .75/2 RP-8/2 (9/27)
Final price: 1.76
*NEW* Nalley 16 oz. sandwich stacker pickles $2.08
Use $1.50/1 SS 8/23 (10/31)
Final Price: $0.58
Heinz 57 10 oz. $3.76
Use $1/1 (8-29-09) SS-5/17
Final Price: 2.76
Yoplait FiberOne Yogurt $2.08
Use $1/1 HERE
Final Price: $1.08
Welch's Grape Jelly $1.86
Use ./75/1 HERE
Final Price: $1.11
Del Monte Fruit Chillers $2
Use $1/3 HERE
Final Price: $1.66
Kellogg's Fruit Snacks $2.00
Use $1/2 Kelloggs 8/2 (9/27)
Final Price: $1.50
Philadelphia Cream Cheese $1.58
Use $1/2 RP 8/9 (9/15)
Final Price: $1.08
Betty Crocker Frosting $1.44
Use .50/1 SS 8/9 (10/3)
Final Price: $0.94
Eggo Waffles $1.50
Use $1/2 Kellogg's 8/2 (9/27)
Final Price: $1.00
Nabisco Crackerfuls $2.50
Use $1/1 SS 7/12 (10/11)
Final Price: $1.50
Knorr Sides With Veggies $1.25
Use .75/2 RP 8/2 (9/27)
Final Price: $0.95
Frosted Mini Wheats $2.00
Use $1.50/2 HERE
Final Price: $1.25 each
Kraft Jell-O Gelatin Mix $0.50
Use .50/2 SS 7/26 (9/30)
Final Price: $0.50 for 2
Pringles $1.00
Use $1/2 P&G 8/2
Final Price: $1.00 for 2
Bumble Bee Tuna pouch 2.5 oz $1.14
Use $1/1 SS-6/14 (9/30)
Final Price: $0.14
Bumble Bee Tuna pouch 5 oz $1.27
Use $1/1 SS-6/14 (9/30)
Final Price: $0.27
Del Monte Fruit Natural Cups $1.47
Use $1/2 RP 7/12 (9/6)
Final Price: $0.97
Wacky Mac $1.26
Use $1/2 SS 5/10 (12/31)
Final Price: $0.76
Chef Boyardee $0.88 (on Rollback)
Use $0.35/3 SS 8/2 (9/12)
Final Price: $0.75 each
DariGold Sour Cream, 16 oz. $1.26
Use .40/1 SS 6/14 (9/1)
Final Price: $0.86
Tyson Skillet Creations- $5.00
Use 1 on 1 HERE and SS 7/26 (10/26)
Final Price: $4.00
Dole Pineapple, 20 oz.- $1.08
Use $0.5o on 2 SS 6/28 (expires 9/30)
Final Price: $0.83
Extra or Wrigley's Gum, 3 pack- $1.98
Use $1 on 1 SS 7/12 (expires 10/12)
Final Price: $0.98
Wanchai Ferry Frozen Dinner Kit- $6.00
Use $2 on 1 SS 7/12 (expires 9/5)
Final Price: $4.00
Bumblebee Tuna Salad Kits $1
Use $1 on 2 HERE (must become a fan on Facebook)
Final Price: $0.50
Uncle Ben's Ready Rice- $1.58
Use $1 on any 2 HERE
Final Price: $1.08
Starbuck's Ice Cream- $2.50
Use $2 on any 1 SS 6/21 (9/13)
Final Price: $0.50
Hamburger, Chicken, or Tuna Helper- $1.00
Use .75 on any 3 HERE or SS #2 8/9 (10/3)
Final Price: $0.75
Haagen Daz 4 oz cups- $1.00
Use $1 on any 3 HERE
Final Price: $0.67
Muir Glen Organic Fire Roasted Tomatoes- $1.30
Use $1 on 1 HERE
Final Price: $0.30
California Pizza Kitchen (small pizzas)- $2.78
Use $1 on 1 SS 5/17 (expires 8/31)
Final Price: 1.78
French's Mustard (8 ounce)- $1.00
Use .50 on 1 French's Classic Yellow Mustard SS 5/10 (expires 8/31)Final Price- $0.50
Hellman's Mayo- $2.00
Use $1 on 1 HERE
Final Price: $1.00
Activia Yogurt 4 pack- $2.00
Use $1 on any 1 SS 7/26 (10/30)
Final Price: $1.00
Coffeemate- $1.68
Use $1.50 on any 2 HERE
Final Price: $1.86 for 2
Yoplait Whips- $0.50
Use .60 on any 3 HERE
Final Price: $0.30
Betty Crocker Warm Delights- $1.62
Use .50 on any 1 HERE
Final Price: $1.12
Benefiber Drink Mix Sticks- $2.50
Use $1 on 1 SS 5/10 (expires 8/31)
Final Price: $0.50
Kraft Salad Dressing- $1.58
Use $1 on any 1 SS 6/21
Final Price: $0.58
Toiletries
Skintimate Shave Gel $2.24
Use $1/1 SS 8/2 (9/26)
Final Price: $1.24
Suave Deodorant $0.94
Use .50/1 RP 8/2 (10/25)
Final Price: $0.44
Tag Body Spray $3.27
Use $2/1 P&G 8/2
Final Price: $1.27
Suave Body Wash $1.72
Use .50/1 RP 8/2
Final Price: $1.22
Suave Deodorant for Men $1.96
Use $1/1 SS 8/2
Final Price: $0.96
Vaseline Lotion $2.97
Use $1.50/1 RP 8/2
Final Price: $1.49
Dove Visibly Smooth Deodorant $3.62
Use $2/1 HERE
Final Price: $1.62
Pert Plus For Men $2.88
Use $1.50/1 SS 6/28 (8/31) or SS 8/2
Final Price: $1.38
Clean and Clear Daily Cleanser- $3.50
Use $2 on 1 HERE
Final Price: $1.50
Aveeno Complexion Bars- $2.87
Use $2 on 1 HERE
Final Price: $0.87
Colgate Toothpaste- $1.50
Use $1 on 1 SS 7/12
Final Price: $0.50
FDS Feminine Wash- $2.48
Use $1 on 1 HERE
Final Price: $1.48
Tucks Takealong Wipes- $2.64
Use $2 on 1 HERE
Final Price: $0.64
Secret Deodorant- $0.99
Use $1 on 1 P&G 7/5 (expires 8/31)
Final Price: FREE
Clairol Nice 'n Easy Hair Color- $3.24
Use $1 on 1 P&G 7/5 (8/31)
Final Price: $2.24
Coppertone NutraShield- $8.50
Skintimate Shave Gel $2.24
Use $1/1 SS 8/2 (9/26)
Final Price: $1.24
Suave Deodorant $0.94
Use .50/1 RP 8/2 (10/25)
Final Price: $0.44
Tag Body Spray $3.27
Use $2/1 P&G 8/2
Final Price: $1.27
Suave Body Wash $1.72
Use .50/1 RP 8/2
Final Price: $1.22
Suave Deodorant for Men $1.96
Use $1/1 SS 8/2
Final Price: $0.96
Vaseline Lotion $2.97
Use $1.50/1 RP 8/2
Final Price: $1.49
Dove Visibly Smooth Deodorant $3.62
Use $2/1 HERE
Final Price: $1.62
Pert Plus For Men $2.88
Use $1.50/1 SS 6/28 (8/31) or SS 8/2
Final Price: $1.38
Clean and Clear Daily Cleanser- $3.50
Use $2 on 1 HERE
Final Price: $1.50
Aveeno Complexion Bars- $2.87
Use $2 on 1 HERE
Final Price: $0.87
Colgate Toothpaste- $1.50
Use $1 on 1 SS 7/12
Final Price: $0.50
FDS Feminine Wash- $2.48
Use $1 on 1 HERE
Final Price: $1.48
Tucks Takealong Wipes- $2.64
Use $2 on 1 HERE
Final Price: $0.64
Secret Deodorant- $0.99
Use $1 on 1 P&G 7/5 (expires 8/31)
Final Price: FREE
Clairol Nice 'n Easy Hair Color- $3.24
Use $1 on 1 P&G 7/5 (8/31)
Final Price: $2.24
Coppertone NutraShield- $8.50
Use $5 on 1 HERE
Final Price: $3.50
White Cloud Bathroom Tissue 4 pack- $2.00
Use $1 on 1 SS 7/19 (9/19)
Final Price: $1.00
Reach Dental Floss (55 yards)- $1.00
Use $1 on 1 SS 6/14
Final Price: FREE
Sure Deodorant For Men $1.78
Use $1.25 on 1 SS 6/28 (8/31)
Final Price: $0.53
Sure Deodorant For Men $1.78
Use $1.25 on 1 SS 6/28 (8/31)
Final Price: $0.53
Baby Care
Pampers Diapers, Jumbo Pack $8.97
Use $1/1 P&G 8/2 (8/31)
Final Price: $7.97
Huggies Pull-Ups Flushable Wipes- $1.64
Use $3 on 2 SS 7/19 (12/31)
Final Price: $0.14
Final Price: $0.98
Final Price: FREE
Seventh Generation Wipes- $1.99
Use $1/1 P&G 8/2 (8/31)
Final Price: $7.97
Huggies Pull-Ups Flushable Wipes- $1.64
Use $3 on 2 SS 7/19 (12/31)
Final Price: $0.14
Aveeno Baby Wash- $2.98
Use $2 on 1 HEREFinal Price: $0.98
Wet Ones, Travel Size- $0.97
Use $1 on 1 HEREFinal Price: FREE
Seventh Generation Wipes- $1.99
Use $2 on 1 HERE
Final Price: FREE
Household
*NEW* BIC Mechanical Pencils $1.50
Use $1/2 (9/30/10) SS-8/9
Final price: 1.00
*NEW* BIC ball Point Pens 10-Pack $1.00
Use: s $1/2 (9/30/10) SS-8/9
Final price: .50
*NEW* Dawn Dish Soap $1 (marked down to .50 at some stores)
use: D .25 P&G 8/2 (8/31)
final price: .75
*NEW* Playtex Gloves 10 ct. $1.88
Use $1/1 SS-5/3 (10/30)
final price: .88
Hefty Trash Bags $3.98
Use $1/1 HERE
Final Price: $2.98
Swiffer Wet Jet Starter Kit $18.50
Use $5/1 Home Made Simple Coupon Booklet (to get yours, click HERE)
Final Price: $13.50
Chinet Casuals Plates, 36 ct. $2.36
Use $2/1 SS 8/9 (9/30)
Final Price: $0.36
Scrubbing Bubbles Toilet Cleaning Gel $3.94
Scrubbing Bubbles Fresh Brush Starter Kit $6.28
Use $2/1 Scrubbing Bubbles Cleaning Gel HERE
Also Use: Scrubbing Bubbles Fresh Brush 2-In-1 Starter Kit , Any (1) Free WYB (1) Scrubbing Bubbles Toilet Cleaning Gel SS 8/2 (9/27)
Final Price: $1.94 for both items
Cascade Crystal Clear Rinse Agent $3.13
Use FREE coupon Home made Simple Coupon Booklet (to get yours, click HERE)
Final Price: FREE
Scrubbing Bubbles Aerosol Cleaner $2.00
Use .75/1 SS 8/2 (9/27)
Final Price: $1.25
Ziploc Sandwich Bags $1.77
Use $1/2 SS 7/26 (9/19)
Final Price: $1.27
Bounce Dryer Bar $3.74
Use $1/1 P&G 8/2 (8/31)
Final Price: $2.74
Fantastik All-Purpose Cleaner $2.00
Use 7.5/1 SS 8/2 (9/26)
Final Price: $1.25
Windex $2.50
Use $1/1 SS 8/2
Final Price: $1.50
Glade Aerosol Spray $0.97
Use .75/2 SS 8/2
Final Price: $0.60 each
Brita Slim Pitcher- $7.97
Use $5 on 1 HERE
Final Price: $2.97
Scotch Tape 3-pack- $1.44
Use $1 on 1 RP 7/12
Final Price: $0.44
Rubbermaid 1-pint Bottle- $1.46
Use $1 on 1 RP 6/28
Final Price: $0.46
Use $1/2 (9/30/10) SS-8/9
Final price: 1.00
*NEW* BIC ball Point Pens 10-Pack $1.00
Use: s $1/2 (9/30/10) SS-8/9
Final price: .50
*NEW* Dawn Dish Soap $1 (marked down to .50 at some stores)
use: D .25 P&G 8/2 (8/31)
final price: .75
*NEW* Playtex Gloves 10 ct. $1.88
Use $1/1 SS-5/3 (10/30)
final price: .88
Hefty Trash Bags $3.98
Use $1/1 HERE
Final Price: $2.98
Swiffer Wet Jet Starter Kit $18.50
Use $5/1 Home Made Simple Coupon Booklet (to get yours, click HERE)
Final Price: $13.50
Chinet Casuals Plates, 36 ct. $2.36
Use $2/1 SS 8/9 (9/30)
Final Price: $0.36
Scrubbing Bubbles Toilet Cleaning Gel $3.94
Scrubbing Bubbles Fresh Brush Starter Kit $6.28
Use $2/1 Scrubbing Bubbles Cleaning Gel HERE
Also Use: Scrubbing Bubbles Fresh Brush 2-In-1 Starter Kit , Any (1) Free WYB (1) Scrubbing Bubbles Toilet Cleaning Gel SS 8/2 (9/27)
Final Price: $1.94 for both items
Cascade Crystal Clear Rinse Agent $3.13
Use FREE coupon Home made Simple Coupon Booklet (to get yours, click HERE)
Final Price: FREE
Scrubbing Bubbles Aerosol Cleaner $2.00
Use .75/1 SS 8/2 (9/27)
Final Price: $1.25
Ziploc Sandwich Bags $1.77
Use $1/2 SS 7/26 (9/19)
Final Price: $1.27
Bounce Dryer Bar $3.74
Use $1/1 P&G 8/2 (8/31)
Final Price: $2.74
Fantastik All-Purpose Cleaner $2.00
Use 7.5/1 SS 8/2 (9/26)
Final Price: $1.25
Windex $2.50
Use $1/1 SS 8/2
Final Price: $1.50
Glade Aerosol Spray $0.97
Use .75/2 SS 8/2
Final Price: $0.60 each
Brita Slim Pitcher- $7.97
Use $5 on 1 HERE
Final Price: $2.97
Scotch Tape 3-pack- $1.44
Use $1 on 1 RP 7/12
Final Price: $0.44
Rubbermaid 1-pint Bottle- $1.46
Use $1 on 1 RP 6/28
Final Price: $0.46
Pet Care
Putina Mighty Dog, Cans- $1
Use 1 Mighty Dog Can FREE SS 6/14 and SS 7/26 (9/14)
Final Price: FREE
Purina Alpo 6 pack- $3.52
Use 1 Mighty Dog Can FREE SS 6/14 and SS 7/26 (9/14)
Final Price: FREE
Purina Alpo 6 pack- $3.52
Use $3.50 on 1 HERE
Final Price: $0.02
Purina Cat Food- $3.97
Use $3.50 on 1 HERE
Final Price: $0.47
Purina Puppy Chow- $4.12
Use $3.50 on 1 HERE
Final Price: $0.62
Pharmacy
Excedrin Express Gels, 24 ct.- $2.50
Use $1 on 1 HERE
Final Price: $1.50
Johnson & Johnson Butterfly Clasp Bandages, 10 ct.- $1.52
Use $1 on any 1 Johnson & Johnson Red Cross Product RP 5/17
Final Price: $0.52
Johnson 1st Aid Kit (Travel Size)- $0.97
Use $1 on 1 HERE
Final Price: $1.50
Johnson & Johnson Butterfly Clasp Bandages, 10 ct.- $1.52
Use $1 on any 1 Johnson & Johnson Red Cross Product RP 5/17
Final Price: $0.52
Johnson 1st Aid Kit (Travel Size)- $0.97
Use $1 on any 1 Johnson & Johnson Red Cross Product RP 5/17 (8/31)
Final Price: FREE
Midol Menstrual Relief- $3.77
Use $2 on 1 (24 ct or larger) HERE
Final Price: $1.77
Labels: Wal-Mart Deals
Smith's Coupon Matchups 8/26 thru 9/1

Cantaloupe $0.25
Del Monte Fruit Naturals, 8 oz $1.50
Use $1/2 RP 7/12 (9/6)
Final Price: $1.00
Hass Avocados, medium $0.99
Tomatoes on the Vine $0.99
Extra Lean Ground Beef, 85% lean 2 lbs or more $1.69/lb
Fresh Wild Caught Keta Salmon, whole or half $2.49/lb
Pork Loin Roast, center cut, sold whole $1.99/lb
Cache Valley Single Sensations, 8 oz $1.99
PROMO: Buy 1 Single Sensations, receive 8 ct Smith's Hamburger or Hot Dog Buns FREE
Kraft Cheese, 8 oz bars or shredded $1.67
Use $1/2 RP 8/9 (9/15)
Final Price: $1.17
Kraft Singles, 12 oz $1.67
Use $1/2 RP 8/9 (9/15)
Final Price: $1.17
Kroger Cottage Cheese, 16 oz $1.25
Mountain Dairy Gallon Milk, 2%, 1%, Skim or Skim Royale $1.50
Mountain Dairy Gallon Milk, whole $1.67
Smith's Eggs, dozen large $1.25
Simply Potatoes, 20 oz $1.25
Coke Products, 2 liter $0.79
Powerade, 32 oz $0.69
Hard Rolls or Sub Rolls, 12-18 ct $1.99
Pure Protein Bars, 50 gm $1.00
Use BOGO RP 8/23 (10/4) or HERE
Final Price: $0.50
Breyers Ice Cream,48 oz $2.27
All Liquid, 25-40 loads $3.49
Use $1/1 RP 8/2 (10/25)
Final Price: $1.49
Almay Cosmetics 40% Off
Disney Vitamins 50% Off
Use $1/1 RP 8/23 (10/31) or HERE
Final Price: Unknown
Flex a Min Vitamins 50% Off
Use $6/1 RP 6/21 (9/9) or $4/1 HERE
Final Price: Unknown
LOreal Age Perfect product or Collagen product 40% Off
Use $1/1 RP 6/21 (9/13)
Final Price: Unknown
LOreal Colour Riche or lip product 30% Off
Use $1/1 RP 8/2 (10/25)
Final Price: Unknown
LOreal Cosmetics 30% Off
Use $2/1 RP 8/2 (10/25)
Final Price: Unknown
LOreal Eye Product $30% Off
Use $1/1 RP 8/16 (11/8)
Final Price: Unknown
LOreal HIP Eye or Lip Product 30% Off
Use $2/1 SS 6/14 (9/9)
Final Price: Unknown
LOreal Mascara, Eye Shadow or Eyeliner 30% Off
Use $1/1 SS 6/14 (9/6)
Final Price: Unknown
LOreal Moisturizer or Cleanser 40% Off
Use $1/1 RP 8/9 (11/1)
Final Price: Unknown
LOreal RevitaLift product 40% Off
$1/1 RP 6/21 (9/13)
Final Price: Unknown
LOreal Skin Care 40% Off
LOreal Skin Genesis product 40% Off
Use $1/1 RP 6/21 (9/13)
Final Price: Unknown
LOreal Skincare Cleanser 40% Off
Use $1/1 SS 7/19 (10/11)
Final Price: Unknown
Loreal Vive Hair Care BOGO
Use $1/1 SS 8/9 (11/1)
Final Price: Unknown
Nature Made Vitamins 50% Off
Use $1/1 SS 8/2 (9/2)
Final Price: Unknown
Osteo Bi Flex 50% Off
Use $6/1 RP 8/2 (9/15)
Final Price: Unknown
Revlon Cosmetics 40% Off
Wisk, 32 loads $3.49
Use $1.50/2 RP 7/12 (9/6)
Final Price: $2.74
MEGA SAVINGS EVENT Save $5 Instantly When You Buy 10 Participating Items
Prices Shown Before/After $5 Discount
(There are many products in the sale, but only the best deals are shown here. Visit Grocery Smarts to see a full list.)
Aquafina Water, 24 pk $3.49/$2.99
Betty Crocker Fruit Snacks, 4.5- 9 oz $1.99/$1.49Prices Shown Before/After $5 Discount
(There are many products in the sale, but only the best deals are shown here. Visit Grocery Smarts to see a full list.)
Aquafina Water, 24 pk $3.49/$2.99
Use .40/1 General Mills SS 8/9 or .50/2 HERE and HERE (Print twice at each site)
Final Price: $1.09 to $1.24
General Mills Cereal $1.99/$1.49
Use $1/2 SS 8/16 (9/26) or SS 7/19 (8/29)
Final Price: $0.99
General Mills Original Total, 10.6 oz $1.99/$1.49
Use .75/1 General Mills SS 8/9 (9/19)
Final Price $0.74
Hamburger Helper, 5-9.2 oz $1.39/$0.89
Use .75/3 General Mills SS 8/9 (10/3) Or HERE and HERE (print twice at each site)
Final Price: $0.64
Nature Valley Granola Bars, 5-8.9 oz $2.49/$1.99
Use .70/2 General Mills 8/9 (10/3) and SS 7/12 (9/5) or .40/1 HERE and HERE
Final Price: $1.67
Pepsi, 2 liter $1.25/$0.75
Pillsbury Cinnamon Rolls $1.49/$0.99
Use .40/2 General Mills SS 8/9 (10/31) or HERE
Final Price: $0.79 each
Pillsbury Crescent Rolls $1.49/$0.99
Use .50/2 HERE
Final Price: $0.74
Pillsbury Grands Biscuits $1.49/$0.99
Use .35/1 SS 7/12 (10/31) OR .30/2 General Mills SS 8/9
Final Price: $0.64 to $0.84
Pillsbury Toaster Strudel, 11.5 oz $1.99/$1.49
Use .35/1 General Mills SS 8/9 (10/31)
Final Price: $1.14
Progresso Soup, 18.5-19 oz $1.50/$1.00
Quaker Quakes Rice Cakes, 3.03-3.52 oz $0.99/$0.49
Quaker True Delights Bars $2.49/$1.99
Use $1/1 RP 8/23 (10/31)
Final Price: $0.99
Sobe or Sobe Life Water, 20 oz $0.89/$0.39
Wanchai Ferry Dinner Kit, 12.8-23.3 oz $3.49/$2.99
Use $1/1 General Mills SS 8/9 and $1/1 SS 7/12 (9/5) or $1.10 HERE and HERE
Final Price: $1.89 to $1.99
Labels: Smith's Deals
Associated Foods Coupon Matchups 8/26 thru 9/1

Cantaloupe $0.33/lb
Nectarines $0.99/lb
Peaches $0.99/lb
Tomatoes, hydroponic $0.79/lb
ShurSaving Milk, gallon 1%, 2% or Skim $1.59
Western Family Cottage Cheese, 16 oz. assorted $0.99
Western Family Real Margarine, 16 oz. quarters $0.67
Farmland Sausage, 16 oz. Polish Kielbasa or Regular Smoked $1.49
Land O Frost Premium Lunchmeats, 14-16 oz. $2.29
Use .55/1 (1 pound) RP 5/31 (expires 8/31) or RP 8/9 (10/31)
Final Price: $1.74
Western Family String Cheese, 1 oz. $0.20
Aquarius Spring Natural Spring Water, 24 pk. half liter bottles $2.99
Coke Products, 12 pk. cans 4/$13
Use In Ad coupon Buy 4 get 1 FREE
Final Price: 5/$13
Pop Favorites, 12 pk. cans 3/$10
Use In Ad coupon Buy 3 get 1 FREE
Final Price: $2.50 each WYB 4
Shasta Pop, 6 pk. cans $0.99
Farm Bread, 24 oz. loaf $1.25
Western Family Burritos, 40 oz. $1.67
Labels: Associated Food Deals
Harmons Coupon Matchups 8/24 thru 8/30

Peaches $0.98/lb
Raspberries, 6 oz $1.98
Cantaloupe $0.44/lb
Leaf Lettuce $0.88 each
USDA Choice Rib Eye Steak $4.99/lb
USDA Choice Cross Rib Roast $1.99/lb
Boneless Loin Chops $2.49/lb
USDA Chuck Roast $2.49/lb
USDA Chuck Steak $2.49/lb
Pork Tenderloin $3.99/lb
Yoplait Yogurt, 4 to 6 oz $0.40
Use .40/6 SS 7/12 (9/5)
Final Price: $0.34
Land O Lakes Spread, 15 oz $1.00
Use .50/1 SS 7/19 (9/12)
Final Price: $0.50
Cream O Weber Chugs, 16 oz $0.69
Imperial Margarine, 16 oz $1.00
Western Family Salsa, 15.5 oz $1.25
Western Family Taco Shells, 7 oz $1.25
Western Family Pasta Sauce, 26 oz $1.00
Western Family Pasta, 12 oz $1.00
Betty Crocker Fruit Shapes, 9 oz $1.50
Use .40/1 General Mills SS 8/9 (10/3)
Final Price: $1.10
Lays Potato Chips, 10.5 to 11 oz $1.99
Nature Valley Nut Clusters, 5 oz $2.50
Use $1/1 General Mills SS 8/9 (10/3) and SS 8/23
Final Price: $1.50
Pepsi Products, 6 to 12 ct
Requires In Ad coupon
Flavor Aid Drink Mix $0.20
All or Surf Powder, 78 oz $4.99
Use $1/1 RP 8/2 (10/25)
Final Price: $3.99
Labels: Harmons Deals
Walgreens Coupon Matchups 8/23 thru 8/30

Pepsi Products, 12 pack $3.00
Use In Ad coupon Buy 4 Get a FREE Pepsi Max
Final Price: $2.40
Starbucks Ice Cream, 1 pint $3.00 Limit 4
Use $2/1 SS 6/21 (9/13)
Final Price: $1.00
Geisha Light Tuna, 5 oz $0.59 Limit 3
Requires In Ad Coupon
Deerfield Farms Cheese, 8 to 12 oz $1.50 Limit 4
Requires In Ad Coupon
Puffs Facial Tissue $0.99 Limit 3
Requires In Ad Coupon
Also Use .50/3 SS 7/12 (8/31)
Final Price: $0.83 each
Dawn Dish Liquid, 10.3 oz $0.99 Limit 3
Requires In Ad Coupon
Also Use .25/1 P&G 8/2 (8/31)
Final Price: $0.74
Arrid Deodorant $0.99 Limit 3
Requires In Ad Coupon
Maybelline Cosmetics Buy One Get One 50% Off
Final Price: Unknown
Kelloggs Cereal, 12 to 14 oz $2.50 Limit 2
PROMO: Buy 2 get a $2 voucher good on your next shopping order
Also Use $1/2 Kelloggs 8/2 (9/31)
Final Price: $1.00
Keebler Cookies 11.5 to 16 oz $2.50
PROMO: Buy 4 get a $5 voucher good on your next shopping order
Also Use $1/2 Kelloggs 8/2 (9/27)
Final Price: $0.75
Zyrtec, 30 ct $18.99
PROMO: Buy 1 get a $7 voucher good on your next shopping order
Also Use $4/1 RP 8/23 (9/23)
Final Price: $7.99
Labels: Walgreens Deals